+90.505.391 03 63
iletisim@serkutkizanlikli.com

Eğitimler

Created with Sketch.

Aşağıdaki tabloyu dosya olarak ister misiniz?

Etkinlikler

NoEtkinlik
Türü
İçeriği
1Eğitim
İhtiyaç
Analizi
Çalışması
Yapılacak olan birebir görüşmeler ile doğrudan talep edilen eğitimlere ve hedef kitlenin motivasyonuna yönelik ihtiyaçlar doğrudan birebir görüşmeler ile oluşturulacaktır.
2 Öğrenci Koçluğu   Öğrenci koçluğu uygulama basamakları ve prensipleri üzerine eğitim planlaması
3 Takım Koçluğu   Yöneticiler ile veya birlikte çalışıp ilerleme kaydetmesi beklenen bir veya birden çok zümre öğretmenler grubu ile yapılacak olan takım koçluğu çalışmaları ile başarı odaklılık
4 Koçluk Görüşmeleri Kurum kültürünün devamlılığını sağlamak ve çalışanların kurumsal aidiyetlerini hissetmeleri için birebir yüz yüze (veya Skype ile) yapılacak profesyonel görüşmeler
5 Danışmanlık Hizmeti Kurumsal veya kişisel planlamalar, süreç ve proje yönetimi gibi çeşitli alanlarda danışmanlık hizmetleri
6 Eğitimler* Eğitimler liste halinde ekte sunulmuştur.
7 Atölye Çalışmaları* Her eğitim başlığının bir atölyesi mevcuttur.

Eğitim ve Atölye Çalışmaları


No
Konusu İçeriği  
1 Proje
Eğitimleri
PCM
Ulusal / Uluslararası Projeler, Proje Yazma Süreçleri Ve Başvuru Aşamaları (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
  2 PCM 2.0 PCM eğitimi almış kişilere, proje yönetmiş kişilere özel süreçlere farklı bakabilmemize katkı sağlayan yeni anlayışı ile PCM eğitimi
(İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
3 Proje Tabanlı Öğretim Eğitim planlamasında projeci düşünme ve projeci yaklaşım basamakları, projeci düşünmenin eğitim ortamına sağladığı faydalar (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
4 Oyun Tabanlı Öğretim Oyun ve öğrenme arasındaki ilişki, oyunlaştırma, uygulamaları ve örnekleri (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
    5 Kültürlerarası Öğrenme Çoklu kültür ortamlarında yaşanılan problemlerin önüne geçmek üzerine kurgular (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)
    6 Kariyer Koçluğu Planladığınız kariyere farklı bir bakış açısı sağlayan ve öz-değerlerinizi keşfetmenize imkân verecek bir eğitim içeriği. Değer odaklı kariyerin iş yaşamındaki farklılıklarını anlama üzerine kurgulanmış bir tasarım (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
  7 Kurumsal Aidiyet Çalışanlarınıza tüm imkânları sunduğunuz halde birşeyler yolunda gitmiyor olabilir. Çalışan-kurum ilişkisini yeniden gözden geçirme fırsatını yakalayabilirsiniz. (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
  8 Takım Olmak Her bireyin okulu-kurumu-aileyi bir takım olarak farkedebilmesine imkân veren içerik (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
  9 Beden Dili Ve Eğitim “Görünmeyen” bizleri keşfetmek ve eğitim, iletişim ortamlarında bu dili kullanabilmek üzerine tasarlanmış bir içerik (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
  10 Yetişkin Eğitimi Yetişkin gençlerle iletişim Yetişkinlik-genç yetişkinlik ve ergenlik dönemlerinin benzerlikleri (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
  11 Yeni Dünyada Eğitimci Olmak Eğitim 4.0 ın konuşulduğu dünyada eğitimci olmanın zorlukları, e-eğitim kavramları üzerine farklı bir bakış
(İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)
 
12 İletişim Şirket içi, okul, aile gibi takım ortamlarında iletişim (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
13 Etkili Sunum Becerileri Etkili sunum yapabilmek üzerine yeni nesil yaklaşımlar (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
14 Çatışma Yönetimi Çatışmayı önlemek adına yapılabilecekler, çatışma ortamının yönetilebilmesinde kurum ve kişilerin rolleri üzerine kurulu bir içerik (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
15 Motivasyon Zaman zaman takımlar farklı sebeplerle motivasyonlarını kaybederler, bu durumda farklı bir yaklaşım ile takımın toparlanması sağlanır. (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
16 Etkili Geribildirim Yönetici ve çalışanlar için birbirlerine karşı etkili bir iletişim ortamı oluşturmak için etkin geribildirim mekanizmalarının oluşturulması önemlidir. Geri bildirim çeşitleri ve tekniklerine kadar tüm geri bildirim sürecinin yönetilmesine ilişkin konuları bulabilirsiniz. (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)
17 Stratejik Planlama Kurumsal kapasite çalışmalarınıza hız vermek ve etkili, kontrol edilebilri bir büyümeyi hedefliyorsanız bu eğitimde beklediklerinizi bulacaksınız. (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
18 Dinleme İyi bir iletişim iyi dinlemeye bağlıdır. Etkili dinleme yöntemleri ve süreçleri hakkında uygulamlı bir eğitim içeriğine sahiptir. (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
19 Delege Etme Delege etmek iyi bir yöneticiliğin en önemli kriterlerinden birisidir. Bu anlayışa hizmet edecek bu eğitimde delege etmenin faydaları, yöntemleri ve kontrol mekanizmalarını bulacaksınız. (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
20 İş Planlama Doğru işi yapıyor olmanın temelinde işi doğru planlamak gerekir. Doğru işi doğru zamanda doğru şekilde planlamanın yöntemlerine bu eğitim ile ulaşabilirsiniz. (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
21 Protokol Kuralları Kurumsal hayatınızda bir çalışan karakteri ve onun temsil özelliği en çok protokol kurallarına uymasıyla ortaya çıkar. Özellikle ülkemizde. Protokol kurallarına yönelik bu eğitimden ister bireysel, ister kurumsal yararlanabilirsiniz. (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  
22 Yazışma Kuralları Kurumsal duruşunuuz, kurumsal kimliğinizi ve çalışma prensiplerinizi yazışma kuralları eğitimi ile güçlendirebilirsiniz. Bu eğitim ile kurum içi iletişiminize de ayrı bir güç katacaksınız. (İçerik ihtiyaca göre tasarlanacaktır.)  

Konuşma Başlıkları

No Başlık İçerik
1 MUTLU İŞ HAYATINA KAÇ DERECE UZAKLIKTASIN?   Unvanlar dünyasının savaşına hazırlanan öğrencilerin ileride mutlu olacakları meslekleri seçmeleri için yöntemler  
2 YENİDÜNYANIN EĞİTİMİ Okulların sunduğu, iş dünyasının beklediği ve sonrasında çalışma hayatında alınan eğitim  
3 DEĞİŞİMİ YÖNETMEK Yaşamlar değişiyor, kurumlar değişiyor ve bu değişim sürekli devam ediyor.  
4 DEĞİŞEN DÜNYA, EĞİTİM VE ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ Dünyanın beklentilerini nasıl bir eğitim karşılayacak?  
5 VUCA DÜNYASI Her zaman hazır olmak zordur. VUCA dünyasına ne kadar hazırsın?